0 0
Limonatë me dredhëza

Limonatë me dredhëza

Ingredients

1 filxhan sheqer
1 filxhan ujë
400 gr dredhëza të grira
6 limona
lëngu dhe lëvorja e një limoni
1.5 l ujë të ftohtë
kube akulli
Cuisine:

  Pranvera është stina më e përsosur, kur bëhet fjalë për eksperimentimin me ushqimin dhe shije të reja. Në prag të ngritjes së temperaturave, u rekomandojmë të bëni këtë limonatë me dredhëza. Nuk do të zhgënjeheni.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 554 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një tenxhere ngroheni ujin e sheqerin. Trazojini mirë bashkë derisa të shkrihet sheqeri.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pasi të jetë shkrirë sheqeri, tenxheren largojeni nga zjarri.

  Step 3
  Mark as Complete

  Dredhëzat e grira bluajini me blender.

  Step 4
  Mark as Complete

  Purenë e fituar të dredhëzave shtojeni tek sherbeti i zier. Shtoni edhe limonët dhe trazojini mirë të gjitha.

  Step 5
  Mark as Complete

  Masën e fituar hidheni në një enë të madhe, ku keni vënë ujin e ftohtë. Shtoni edhe lëvoren e limonit.

  Step 6
  Mark as Complete

  Në fund trazojini mirë të gjitha dhe limonatën e përgatitur vendoseni të ftohet në frigorifer.

  Step 7
  Mark as Complete

  Shërbehet me kube akulli.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Tavë dheu
  next
  Frutat e kuqe, të domosdoshme për organizmin
  • 554 Views
  • 1 hr
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  1 filxhan sheqer
  1 filxhan ujë
  400 gr dredhëza të grira
  6 limona
  lëngu dhe lëvorja e një limoni
  1.5 l ujë të ftohtë
  kube akulli

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Tavë dheu
  next
  Frutat e kuqe, të domosdoshme për organizmin