0 0
Limonatë xhenxhefili

Limonatë xhenxhefili

Ingredients

150 gr sheqer
1 l ujë
4-5 flegra copë (2-3 cm) xhenxhefil i freskët
1 gotë lëng limoni
për zbukurim flegra limoni
Cuisine:

  Po limonatë xhenxhefili a keni provuar ndonjëherë? Bëhet shumë lehtë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 739 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Sheqerin dhe ujin trazojini bashkë derisa të shkrihen, shtojani edhe xhenxhefilin e prerë në flegra dhe vendosini në zjarr.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pasi masa të ketë marrë valë, lëreni të ziejë edhe për pak minuta, duke e trazuar herë pas here.

  Step 3
  Mark as Complete

  Shtojani edhe lëngun e shtrydhur të limonit dhe lëreni të ftohet për 15 minuta.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pas kësaj periudhe, xhenxhefilin largojeni nga lëngu dhe këtë të fundit vendoseni të pushojë në vend të ftohtë për të paktën një orë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Para shërbimit, zbukurojeni me flegra limoni të freskët.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Çorba e begut
  next
  Tortë me cokollatë e vishnje
  • 739 Views
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  150 gr sheqer
  1 l ujë
  4-5 flegra copë (2-3 cm) xhenxhefil i freskët
  1 gotë lëng limoni
  për zbukurim flegra limoni

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Çorba e begut
  next
  Tortë me cokollatë e vishnje