0 0
Lussekatt- kifle suedeze

Lussekatt- kifle suedeze

Ingredients

20 gr tharm buke
1/2 l qumësht
200 gr gjalpë
100 gr sheqer
1 lugë reçeli kripë
1 gr shafran
miell
Cuisine:

  Lussekatt ose lussebulle janë një lloj kiflesh që gatuhen në Suedi për ditën e Shën Lucisë. Karakteristikë e tyre është përdorimi i shafranit në brumë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,216 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Brumi bëhet me të gjithë përbërësit e lartcekur dhe lihet të pushojë në vend të ngrohtë për 40 minuta.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastaj brumit i jepen format e caktuara dhe lihet sërish të pushojë në tepsi për 40 minuta.

  Step 3
  Mark as Complete

  Kiflet piqen në furrën e parangrohur në 250 gradë për 7-8 minuta.

  previous
  Tortë shumëngjyrëshe
  next
  Gazpacho me mango
  • 1,216 Views
  • 2 hr
  • Vështirësia: Easy
  • 250 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  20 gr tharm buke
  1/2 l qumësht
  200 gr gjalpë
  100 gr sheqer
  1 lugë reçeli kripë
  1 gr shafran
  miell

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Tortë shumëngjyrëshe
  next
  Gazpacho me mango