0 0
Makarona me djathë

Makarona me djathë

Ingredients

Adjust Servings:
200 gr makarona
2 lugë gjelle gjalpë
30 gr miell
1 lugëz mustardë
½ lugëz salcë Worcestershire
2 filxhana qumësht 2.8%
150 gr djath
kripë dhe piper i zi
Cuisine:

  E kush nuk i do makaronat me djathë?

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,408 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 180 gradë. Makaronat ziejini sipas udhëzimeve në paketim.

  Step 2
  Mark as Complete

  Ndërkohë shkrijeni gjalpën në tigan.

  Step 3
  Mark as Complete

  Shtoni miellin, kripën, piperin, mustardën dhe salcën Worcestershire. Ziejini të gjitha në temperaturë mesatare derisa të trashen.

  Step 4
  Mark as Complete

  Më pas largoni tiganin nga zjarri e shtoni qumështin. Kthejeni në zjarr edhe për një minutë, duke e përzier vazhdimisht.

  Step 5
  Mark as Complete

  Shtoni djathin dhe prisni derisa ky të fillojë të shkrihet.

  Step 6
  Mark as Complete

  Makaronat e kulluara bashkojini me salcën e djathit, zbrazini në enë qeramike dhe piqini në furrën e parangrohur për afro 20 minuta.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  11 përfitime shëndetësore nga konsumimi i pjeprit
  next
  Bukëvalë
  • 1,408 Views
  • 40 min
  • Serves 2
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  200 gr makarona
  2 lugë gjelle gjalpë
  30 gr miell
  1 lugëz mustardë
  ½ lugëz salcë Worcestershire
  2 filxhana qumësht 2.8%
  150 gr djath
  kripë dhe piper i zi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  11 përfitime shëndetësore nga konsumimi i pjeprit
  next
  Bukëvalë