0 0
Makarona me kungulleshka

Makarona me kungulleshka

Ingredients

Adjust Servings:
300 gr makarona
300 gr kungulleshka
2 lugë gjelle vaj ulliri
2 thelpinj hudhre
3 lugë gjelle magdanoz i grirë imët
150 gr djath kackavall
250 ml ajkë për gatim
100 gr proshutë gjedhi
50 gr djath parmezan
2 lugëza kripë
piper i bluar freskët
Cuisine:

  Po këtë kombinim makaronash me kungulleshka e keni provuar?

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 939 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Makaronat ziejeni për gjysmën e kohës së paraparë në paketim në ujë me kripë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Largojini nga zjarri e kullojini.

  Step 3
  Mark as Complete

  Kungulleshkat prijini në shirita të hollë, kriposini e lërini të pushojnë për 5 minuta, derisa tëkullojnë lëngun e tepërt.

  Step 4
  Mark as Complete

  Më pas thajini me letër kuzhine.

  Step 5
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 200 gradë. Në tavën përkatëse hidhni vajin e ullirit, shtoni makaronat e kulluara, gjysmën e kungulleshkave, shtoni ajkën për gatim dhe kackavallin egrirë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Shtoni hudhrën e shtypur, magdanozin e grirë dhe pak kripë e piper sipas shijes. Përziejini mirë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Sipër makaronave shtroni pjesën e mbetur të kungulleshkave dhe proshutën e grirë hollë dhe në fund fare djathin e grirë parmesan.

  Step 8
  Mark as Complete

  Tavën vendoseni në furrën e parangrohur në 200 gradë për 20 minuta.

  previous
  Fajita me mish vici
  next
  Role pule me spinaq
  • 939 Views
  • 1 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  300 gr makarona
  300 gr kungulleshka
  2 lugë gjelle vaj ulliri
  2 thelpinj hudhre
  3 lugë gjelle magdanoz i grirë imët
  150 gr djath kackavall
  250 ml ajkë për gatim
  100 gr proshutë gjedhi
  50 gr djath parmezan
  2 lugëza kripë
  piper i bluar freskët

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Fajita me mish vici
  next
  Role pule me spinaq