0 0
Marmelatë me dredhëza

Marmelatë me dredhëza

Përbërësit

700 gr dredhëza
150 gr sheqer
1 ½ lugë gjelle lëng të freskët limoni
1 lugë gjelle ekstrakt vanilje
Kuzhina:

  Marmelata me dredhëza është ndër marmelatat më të shijshme që do të përgatisni ndonjëherë. Ne ju sjellim një recetë, e cila nuk merr më shumë se 10 minuta për përgatitjen e saj. Me Shije!

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 672 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Dredhëzat lajini e pastrojini. Më pas pritini në copa të madhësisë mesatare.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Hidhini në tenxhere bashkë me sheqerin. Ziejini të mbuluara derisa të marrin valë.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Trazojini disa herë dhe prisni derisa të krijohet një shkumë e bardhë sipër tyre. Shkumën largojeni me ndihmën e një luge.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Duhet të keni parasysh, qe dredhëzat t’i zieni jo më shumë se 10 minuta, pas momentit që marrin valë në zjarr.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Në dy minutat e fundit të zierjes, shtojuni lëngun e limonit dhe trazojini mirë edhe një herë. Në fund shtoni edhe ekstraktin e vaniljes.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Marmelatën e fituar hidheni në kavanozë qelqi ose enë plastike (për ruajtje në ngrirje të thellë).

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Në ngrirje të thellë, kjo marmelatë mund të ruhet deri në 1 vit, ndërkohë që pas hapjes ruajeni në frigorifer dhe konsumojeni brenda një jave.
  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Role me shparguj
  i ardhshmi
  Vezë n’kulac
  • 672 Pamje
  • 20 min
  • Vështirësia: e Lehtë

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  700 gr dredhëza
  150 gr sheqer
  1 ½ lugë gjelle lëng të freskët limoni
  1 lugë gjelle ekstrakt vanilje

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Role me shparguj
  i ardhshmi
  Vezë n’kulac