0 0
Melomakarona

Melomakarona

Ingredients

Adjust Servings:
1 filxhan çaji vaj ulliri
1 filxhan çaji vaj misri
1, e grirë lëvore portokalli
2 lugë kafe pluhur pjekurinash
1 lugë kafe sodë bikarbonë
1 filxhan çaji sheqer
7 filxhan çaji miell
1 teke konjak
½ filxhan çaji lëng portokalli
150+100 gr arra të thërmuara
kanellë
karafil pluhur
Për sherbetin:
2 filxhan çaji sheqer
2 filxhan çaji mjaltë
2 filxhan çaji ujë
1/2 lëng limoni
1/2 lëng portokalli
Cuisine:

  Melomakaronat janë një ëmbëlsirë greke me mjaltë, që gatuhet në prag Krishtlindjesh. Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 7,548 times, 4 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një enë të thellë hedhim të gjithë përbërësit dhe 150 gr arra të grira imët. Kini parasysh që për të gjithë përbërësit të përdorni masën e njëjtë, që në rastin tonë është një filxhan çaji dmth 200 gr.

  Step 2
  Mark as Complete

  Me një lugë druri trazoni përzjerjen. Më pas me duar bashkoni mirë të gjithë përbërësit. Duhet të përfitoni një brumë të ngjashëm me brumin e biskotave.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pastaj melomakaronave u japim formën duke vendosur brum në mes të gishtave dhe duke e punuar për 30 sekonda nga një dorë tek tjetra.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pjekim në 180 gradë në mes të furrës për 35-40 minuta, aq sa ato të marrin ngjyrë të artë në pjesën e poshtme.

  Step 5
  Mark as Complete

  100 gr arra të grira i ndajmë në dy pjesë. Njërën pjesë e vëmë në një enë dhe mbi to vendosim melomakaronët e pjekur.

  Step 6
  Mark as Complete

  Sherbeti bëhet ndërkohë që melomakaronat ftohen.

  Step 7
  Mark as Complete

  Hedhim sheqerin, mjaltin, lëngun e limonit, lëkurën e portokallit në një tenxhere dhe shtojmë 2 filxhan çaji me ujë të ngrohtë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Vendosim mbi flakë mesatare dhe trazojmë derisa mjalti dhe sheqeri të tretet. Sapo shërbeti fillon të nxjerr bulëzat e para e heqim nga zjarri.

  Step 9
  Mark as Complete

  Gjithë ky proces zgjat jo më shumë se 5 minuta.

  Step 10
  Mark as Complete

  Menjëherë fillojmë e zhysim melomakaronët e ftohtë 1 minutë nga secila anë dhe me një lugë i vendosim përsëri mbi pjatancën me arra të grira. Veprojmë kështu me të gjithë biskotat.

  Step 11
  Mark as Complete

  Hedhim sherbetin e mbetur mbi melomakarona dhe shpërndajmë mbi to arrat e mbetura të grira.

  previous
  Pogaçe e shpejtë
  next
  Kek francez me mollë
  • 7,548 Views
  • Serves 20
  • Vështirësia: Medium
  • 180 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 filxhan çaji vaj ulliri
  1 filxhan çaji vaj misri
  1, e grirë lëvore portokalli
  2 lugë kafe pluhur pjekurinash
  1 lugë kafe sodë bikarbonë
  1 filxhan çaji sheqer
  7 filxhan çaji miell
  1 teke konjak
  ½ filxhan çaji lëng portokalli
  150+100 gr arra të thërmuara
  kanellë
  karafil pluhur
  Për sherbetin:
  2 filxhan çaji sheqer
  2 filxhan çaji mjaltë
  2 filxhan çaji ujë
  1/2 lëng limoni
  1/2 lëng portokalli

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pogaçe e shpejtë
  next
  Kek francez me mollë