0 0
Menemen

Menemen

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
1 qepë
3 domate
3 spec
1 spec djegës
magdanoz
mentë të freskët
4 vezë
vaj
gjalpë
kripë
Kuzhina:

  Një recetë e shpejtë dhe e thjeshtë turke, me një emër shumë karakteristik: menemen.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 885 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë të thellë e të gjerë ngroheni vajin e gjalpën. Shtoni qepën e grirë imët e skuqeni për disa minuta derisa të zbutet.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas shtojani specat e grirë e fërgojini të gjitha bashkë derisa të zbuten specat. Shtoni edhe domaten e prerë në kubikë të vegjël dhe vazhdojeni kaurdisjen.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtoni magdanozin, mentën dhe vazhdojeni kaurdisjen në temperaturë të ulët derisa shterrojë lëngu i tepërt.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj përmes një luge krijoni tek gjella gropëza të vogla, ku do të hidhni vezët një nga një.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Pasi të jenë fërguar edhe vezët, menemeni juaj është gati.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Supë me polentë
  i ardhshmi
  Supë me kos
  • 885 Pamje
  • 30 min
  • Servon 4
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  1 qepë
  3 domate
  3 spec
  1 spec djegës
  magdanoz
  mentë të freskët
  4 vezë
  vaj
  gjalpë
  kripë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Supë me polentë
  i ardhshmi
  Supë me kos