0 0
Millefeuille

Millefeuille

Ingredients

1 pako petë të gatshme sfoliate
1 të kuq i vesë
1 lugë qumësht
3 lugë gjelle sheqer pluhur
Për kremin:
500 ml qumësht
5 të kuq të vesë
120 gr sheqer
50 gr miell
1 sheqer vanilje
1 lugë gjelle sheqer pluhur
Cuisine:

  Copëz France në tryezat tuaja!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 264 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një enë rrihni vezët me sheqerin dhe ndërkohë shtoni miellin. Shtoni qumështin e vakët, vezët e rrahura, i vendosni përsëri në zjarr dhe i trazoni mirë për pak minuta. E lini mënjanë për disa minuta.

  Step 2
  Mark as Complete

  Merrni një tavë dhe shtroni një letër kuzhine. Sipër vendosni petën sfoliatë të cilën duhet ta ndani në tri pjesë të barabarta.

  Step 3
  Mark as Complete

  I lyeni petët me vezën e rrahur dhe qumështin, më pas i shtoni sheqerin pluhur. I piqni në furrë 5 minuta në temperaturë 200 gradë celsius. Pasi të jenë pjekur i lini të ftohen.

  Step 4
  Mark as Complete

  Tani merrni petën e parë dhe i vendosni sipër kremin që përgatitët duke rrahur të gjithë përbërësit e caktuar më lartë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Vendosni petën e dytë, përsëri krem dhe në fund petën e tretë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Spërkateni me sheqer pluhur dhe e fusni në frigorifer 45-60 minuta.

  previous
  Shenjat që tregojnë se po dëmtoheni nga konsumimi i kafesë
  next
  Fiq të pjekur me djath dhie
  • 264 Views
  • 30 min
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  1 pako petë të gatshme sfoliate
  1 të kuq i vesë
  1 lugë qumësht
  3 lugë gjelle sheqer pluhur
  Për kremin:
  500 ml qumësht
  5 të kuq të vesë
  120 gr sheqer
  50 gr miell
  1 sheqer vanilje
  1 lugë gjelle sheqer pluhur

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Shenjat që tregojnë se po dëmtoheni nga konsumimi i kafesë
  next
  Fiq të pjekur me djath dhie