0 0
Mish pule me perime e toptha grize

Mish pule me perime e toptha grize

Ingredients

Adjust Servings:
1 qepë
2 karrota
pak rrënjë selinoje
3 patate
4 shpatulla pule
vaj
1 lugë e vogël piper i kuq
2 gjethe dafine
100 ml lëng domateje
mëlmesa
Për topthat:
1 vezë
kripë
3 lugë gjelle grizë/ermik/semolina
3 lugë gjelle miell
50 ml ujë
Cuisine:

  Mishi i pulës me perime është gjithmonë zgjidhja e duhur për një drekë të shijshme e të shpejtë. Po ndajmë me ju një mënyrë të përgatitjes së kësaj gjelle.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 937 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Perimet lajini, ndërsa qepën priteni në kubikë të vegjël, selinon grijeni në rende e karrotat pritini në rrathë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Patatet qërojini e pritini në copa të mëdha, ndërsa shpatullat e pulës ndajini përgjysmë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Qepën fërgojeni në pak vaj, shtojani selinon e karrotat e grira. Kaurdisini të gjitha lehtë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Më pas shtojeni edhe mishin e pulës dhe fërgojeni lehtas në të gjitha anët. Vazhdojeni kaurdisjen edhe për një kohë, duke shtuar ujë herë pas here.

  Step 5
  Mark as Complete

  Kaurdisjen vazhdojeni derisa të zbutet mishi.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pas kësaj, shtoni patatet, lëngun e domates, gjethet e dafinës, kripën, mëlmesat e piperin sipas dëshirës. Ziejini të gjitha në temperaturë mesatare, derisa të zbuten të gjithë përbërësit e gjellës.

  Step 7
  Mark as Complete

  Njëkohësisht përgatiteni brumin për toptha. Vezën dhe ujin rrahini bashkë, shtojuni miellin, grizën dhe pak kripë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Topthat nxirrini me lugë nga brumi i krijuar dhe hidhini tek tenxherja me gjellë.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Salmon me patate në furrë
  next
  Torta Rigo Jancsi
  • 937 Views
  • 1.30 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 qepë
  2 karrota
  pak rrënjë selinoje
  3 patate
  4 shpatulla pule
  vaj
  1 lugë e vogël piper i kuq
  2 gjethe dafine
  100 ml lëng domateje
  mëlmesa
  Për topthat:
  1 vezë
  kripë
  3 lugë gjelle grizë/ermik/semolina
  3 lugë gjelle miell
  50 ml ujë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Salmon me patate në furrë
  next
  Torta Rigo Jancsi