0 0
Molla të karamelizuara

Molla të karamelizuara

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
8 molla
200 gr sheqer
200 ml ajkë për gatim
1 lugë e vogël ekstrakt vanilje
shkopinj kinezë

A keni provuar t’i bëni në shtëpi mollat e karamelizuara, që si nxënës i blinim në pasticeritë afër shkollës? Nëse jo, atëherë kjo recetë do t’ua mësojë mënyrën se si përgatiten molla jashtëzakonisht të shijshme e të karamelizuara.

Përbërësit

Udhëzimet

Shpërndaje
(Visited 1 128 times, 3 visits today)
Hapi 1
E kam përfunduar këtë hap

Sheqerin vendoseni në një enë të thellë dhe shkrijeni derisa të marrë një ngjyrë të artë të errët.

Hapi 2
E kam përfunduar këtë hap

Duhet pasur kujdes, që sheqeri të mos përzihet me lugë, por me rrotullimin/lëkundjen e tenxheres në të gjitha anët.

Hapi 3
E kam përfunduar këtë hap

Me kujdes dhe ngadalë shtojeni ajkën për gatim në temperaturë dhome dhe ekstraktin e vaniljes.

Hapi 4
E kam përfunduar këtë hap

Ziejini të gjitha bashkë në temperaturë mesatare, ndërkohë që tani mund ta përzieni masën edhe me lugë.

Hapi 5
E kam përfunduar këtë hap

Kur të jetë zier e homogjenizuar masa, largohet nga zjarri dhe zbrazet në një enë tjetër që të ftohet.

Hapi 6
E kam përfunduar këtë hap

Mollat lajini mirë e thajini pastaj vendosini në shkopinj.

Hapi 7
E kam përfunduar këtë hap

Pastaj kalojini në karamelin e zier dhe lërini të pushojnë në letër kuzhine, në mënyrë që t’u kullojë karameli i tepërt.

Hapi 8
E kam përfunduar këtë hap

Sipas dëshirës, mollat e karamelizuara mund t’i kaloni edhe në kokos, arra të bluara, lajthi etj.

i mëparshmi
Tortë Ferrero Rocher
i ardhshmi
Tart me cokollatë
  • 1 128 Pamje
  • Servon 8
  • Vështirësia: Mesatare

Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
8 molla
200 gr sheqer
200 ml ajkë për gatim
1 lugë e vogël ekstrakt vanilje
shkopinj kinezë

Përzgjedh këtë recetë

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

i mëparshmi
Tortë Ferrero Rocher
i ardhshmi
Tart me cokollatë