0 0
Molla të shkërmoqura (Crumbled Apples)

Molla të shkërmoqura (Crumbled Apples)

Ingredients

Adjust Servings:
2 molla të tharta të mëdha
50 gr tërshërë
60 gr miell
30 gr sheqer
një maje luge kanellë
50 gr gjalpë të butë
50 gr lajthia ose arra të bluara
Cuisine:

  Pas një dite të lodhshme, gjithmonë është e mirëseardhur një ëmbëlsirë e lehtë dhe e shpejtë. Ju rekomandojmë të provoni recetën tonë me molla të shkërmoqura (Crumbled Apples). Nuk do të zhgënjeheni!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 522 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Miellin, sheqerin, tërshërën e kripën, kanellën i bën bashkë.

  Step 2
  Mark as Complete

  I përzien mirë më lugë duke ua shtuar më pas me dorë arrat e grimcuara dhe në fund gjalpën e zbutur.

  Step 3
  Mark as Complete

  Masa përzihet mirë me dorë derisa të krijohen kokrriza. Atëherë mbulohet dhe vendoset në frigorifer.

  Step 4
  Mark as Complete

  Mollat qërohen, u hiqen bërthamat dhe copëtohen/priten. Hidhen në tepsinë e lyer me gjalpë dhe sipër u hidhet masa e përgatitur më parë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Masa rrafshohet mirë me dorë dhe piqet në furrën e parangrohur më parë në 180 gradë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Servohet e spërkatur me mjaltë ose edhe me akullore.

  previous
  Byrek misri me presh e karrota
  next
  Super bombë vitaminoze
  • 522 Views
  • 40 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  2 molla të tharta të mëdha
  50 gr tërshërë
  60 gr miell
  30 gr sheqer
  një maje luge kanellë
  50 gr gjalpë të butë
  50 gr lajthia ose arra të bluara

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Byrek misri me presh e karrota
  next
  Super bombë vitaminoze