0 0
Musaka greke me kungulleshkë

Musaka greke me kungulleshkë

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
1 qepë
400 gr domate
3 kungulleshka
250 gr djath feta
2 lugë gjelle vaj
750 gr mish të bluar
2 lugë gjelle pure domatesh
kripë dhe piper i zi
2 vezë
200 gr ajkë të thartë/shtalpë
Kuzhina:

  Në rast se nuk keni kohë të mjaftueshme, por doni të përgatisni një vakt të shëndetshëm e të shpejtë, atëherë kjo është receta e duhur për ju.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 653 times, 4 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Qepën grijeni imët e domaten në rriska të trasha. Kungulleshkat grijini trashë në rende.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Edhe djathin grijeni në rende.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Qepën skuqeni në vaj, shtoni mishin e bluar dhe vazhdojeni kaurdisjen edhe pak kohë e më pas shtoni purenë e domates, kriposeni e piperoseni sipas dëshirës.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Në fund shtoni kungulleshkat.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtalpën bëjeni bashkë me vezët e kriposini.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Në tavën e lyer me yndyrë zbrazeni masën me mish të bluar e sipër saj shtroni shtalpën me vezë. Sipër shtalpës vendosini rrathët e domateve.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Në fund spërkateni me djathin e grirë dhe vendoseni në furrën e parangrohur në 180 gradë për 40 minuta.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Hamud- supë egjiptiane me pulë
  i ardhshmi
  Pogaçe me miell misri
  • 653 Pamje
  • 40 min
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  1 qepë
  400 gr domate
  3 kungulleshka
  250 gr djath feta
  2 lugë gjelle vaj
  750 gr mish të bluar
  2 lugë gjelle pure domatesh
  kripë dhe piper i zi
  2 vezë
  200 gr ajkë të thartë/shtalpë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Hamud- supë egjiptiane me pulë
  i ardhshmi
  Pogaçe me miell misri