0 0
Njoki (gnocchi) me polenta

Njoki (gnocchi) me polenta

Ingredients

Adjust Servings:
400 gr polenta
½ lugëz kripë
4 lugë gjelle vaj
800 ml ujë
1 vezë
150 gr miell misri
Cuisine:

  Polenta nuk është e shijshme vetëm me jogurt, djathë ose kos. Ju prezantojmë një mënyrë të re të gatimit të saj.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 75 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Ujin bashkë me vajin e kripën vendosini në zjarr që të marrin një valë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pasi të ketë vluar uji, hidheni polentën dhe ziejeni derisa të trashet mirë, duke e përzier vazhdimisht.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pas kësaj, polentën largojeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet pak.

  Step 4
  Mark as Complete

  Më pas shtoni vezën dhe miellin gradualisht.

  Step 5
  Mark as Complete

  Punojeni një brumë të butë në sipërfaqen e përmillur të punës.

  Step 6
  Mark as Complete

  Brumin ndajeni në 4 pjesë të barabarta e këto shndërrojini në shirita të gjatë e të gjerë rreth 3 cm.

  Step 7
  Mark as Complete

  Me ndihmën e thikës, pritini shiritat në copëza 1 centimetërshe, duke përfituar kështu njokit, të cilëve do t’u jepni formën e duhur me ndihmën e duarve të lagura.

  Step 8
  Mark as Complete

  Njokit e fituara ziejini në ujë të vluar me kripë. Pasi të kenë dalë në sipërfaqe të ujit gjatë zierjes, vazhdojeni zierjen edhe për 5 minuta të tjera.

  Step 9
  Mark as Complete

  Pas kësaj janë të gatshëm për konsumim.

  Step 10
  Mark as Complete

  Shërbejini me salcën tuaj të preferuar.
  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Sallatë me mollë e selino
  next
  Makarona me peshk ton
  • 75 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  400 gr polenta
  ½ lugëz kripë
  4 lugë gjelle vaj
  800 ml ujë
  1 vezë
  150 gr miell misri

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Sallatë me mollë e selino
  next
  Makarona me peshk ton