0 0
Omëletë me hithra

Omëletë me hithra

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
200 gr gjethe hithrash të freskët
2 qepë të reja
3 vezë
2 lugë gjelle fara liri të bluara
curry
rukola
Kuzhina:

  Meqë jemi në sezonën e hithrave, po ndajmë me ju këtë recetë të veçantë. Befasojeni stomakun tuaj me këtë omëletë të pazakontë!

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 877 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Hithrat i lajmë e pastrojmë mirë. Më pas i grijmë imët.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një tigan fërgojmë qepët e reja. Shtojmë edhe hithrat.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Vezët i rrahim me tel kuzhine duke ua shtuar farat e bluara të lirit e curryn.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtojmë kripë e piper.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Vezët i hedhim mbi qepën e hithrat e fërguara. Tiganin e mbulojmë me kapak për pak kohë derisa të piqen vezët në zjarr të ngadalshëm.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Gjatë shërbimit shtojmë edhe rukolën, e cila i jep një shije të veçantë vezëve të përgatitura në këtë mënyrë.

  i mëparshmi
  Puding shtëpiak me dredhëza
  i ardhshmi
  Gjoks pule në salcë preshi
  • 877 Pamje
  • 20 min
  • Servon 2
  • Vështirësia: e Lehtë

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  200 gr gjethe hithrash të freskët
  2 qepë të reja
  3 vezë
  2 lugë gjelle fara liri të bluara
  curry
  rukola

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Puding shtëpiak me dredhëza
  i ardhshmi
  Gjoks pule në salcë preshi