0 0
Patate me salcë shtalpe

Patate me salcë shtalpe

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
1 kg patate
3 lugë gjelle vaj ulliri
kripë dhe piper i zi
1/2 lëng limoni
200 gr ajkë të thartë/shtalpë
1 lugë e vogël mjaltë
Kuzhina:

  Patatet e pjekura në furrë janë më të shijshmet, ndërsa salca prej shtalpe e lëngut të limonit të jep ndjesinë e të shijuarit të një ëmbëlsire e jo një perimeje të zakonshme.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 268 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Furrën ngroheni në 180 gradë. Tepsinë mbulojeni me letër pjekje.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Patatet e pastruara thajini, renditini në tepsinë e përgatitur dhe piqini në furrën e parangrohur për rreth 50 minuta.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Lëngun e gjysmë limoni trazojeni me shtalpën, mjaltën, piperin e kripën.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Kur të jetë ftohur patatja, ia largojmë pak lëvoren dhe e gërryejmë me kujdes pak duke formuar një gropëz.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Këto gropëza pastaj i mbushim me salcën e përgatitur.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Servohen të ngrohtë.

  Ju bëfshin mirë.

  i mëparshmi
  Polentë e fërguar
  i ardhshmi
  Tortë me biskota
  • 268 Pamje
  • 1.30 hr
  • Servon 4
  • Vështirësia: e Lehtë
  • 180

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  1 kg patate
  3 lugë gjelle vaj ulliri
  kripë dhe piper i zi
  1/2 lëng limoni
  200 gr ajkë të thartë/shtalpë
  1 lugë e vogël mjaltë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Polentë e fërguar
  i ardhshmi
  Tortë me biskota