0 0
Patate me spinaq në furrë

Patate me spinaq në furrë

Ingredients

Adjust Servings:
1 kg patate
300 gr mish të bluar
300 gr spinaq
1 qepë
500 ml qumësht
200 gr ajkë të thartë/shtalpë
4 lugë gjelle miell
mëlmesa
kripë dhe piper i zi
100-150 gr djath kackavall
Cuisine:

  Një pjatë kremoze e përgatitur në furrë, shijen e së cilës do ta adhuroni.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 657 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Qepën e grirë imët skuqeni në pak vaj, shtoni mishin e bluar dhe kaurdiseni shkurtimisht.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtoni qumështin, spinaqin e grirë dhe magdanozin.

  Step 3
  Mark as Complete

  Kriposeni, piperoseni dhe sapo të marrë një valë largojeni nga zjarri.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në një enë bashkoni shtalpën, miellin dhe pak qumësht. Këtë përzierje bashkojeni me mishin dhe spinaqin.

  Step 5
  Mark as Complete

  Patatet pastrojini dhe pritini në rrathë. Vendosini në një tavë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Shtoni mëlmesa sipas dëshirës, pak kripë dhe rrafshojini mirë në tavë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Sipër tyre hidhni masën e përgatitur me mish të bluar. Tavën e mbuluar me letër alumini vendoseni në furrën e parangrohur në 240 gradë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Pas 45 minutash, hidhini sipër djathë kackavall të grirë në rende dhe gjethe magdanozi. Kthejeni edhe për pak minuta në furrë ose derisa të shkrihet djathi.

  Step 9
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Mjedra me krem vanilje
  next
  Vlerat shëndetësore të thanave
  • 657 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 240

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 kg patate
  300 gr mish të bluar
  300 gr spinaq
  1 qepë
  500 ml qumësht
  200 gr ajkë të thartë/shtalpë
  4 lugë gjelle miell
  mëlmesa
  kripë dhe piper i zi
  100-150 gr djath kackavall

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Mjedra me krem vanilje
  next
  Vlerat shëndetësore të thanave