0 0
Patate turshi

Patate turshi

Përbërësit

700 ml uthull molle
5-6 thelpinj hudhre të qëruar dhe të shtypur lehtazi.
500 gr patate të reja
300 gr karrota
1 qepë rreth 150 gr
3 lugë gjelle gjethe të freskëta rigoni
kripë
Kuzhina:

  Në mënyrat e shumta të gatimit të saj, dallon një metodë unike, patate turshi. Kryesisht traditë e fshatrave të Pogradecit.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 746 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Përgatisni kavanozët dhe kapakët. Ndizeni furrën në 140 gradë. Lajini kavanozët me detergjent dhe ujë të bollshëm. Shpëlajini mirë dhe sterilizojini ose duke i futur në ujë të zier për 10 minuta dhe më pas tharë në furrë, ose duke i mbajtur në furrë për 30 minuta përpara përdorimit.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas sterilizimit lërini kavanozët të ftohen. Sterilizimi i kapakëve, kërkon zhytjen e tyre në ujë të valuar dhe më pas tharjen natyrale.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Hidhni uthullën në një tenxhere së bashku me hudhrën. Vendoseni tenxheren në zjarr mesatar dhe prisni deri sa të fillojnë bulëzat. Më pas hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastrojini dhe fërkojini mirë patatet e reja por lëkurën lëreni të paprekur. Qëroni karrotat dhe pritini në të njëjtën trashësi si patatet. Qepën prijeni hollë.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Hidhni një litër ujë me kripë në një tenxhere dhe lëreni të ziejë. Shtoni patatet dhe karrotat dhe përzijeni lëngun për 10 minuta.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Patatet dhe karrotat duhet të jenë pak të gatuara por sërish të forta. Kullojeni lëngun dhe lëreni mënjanë sa të ftohet. Më pas lëngun hidheni mbi qepët e grira dhe lërini së bashku për 3-4 minuta sa të zbuten. Më pas kullojini.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Nëse uthulla është ftohur, shtoni kripën. Patatet, karrotat dhe qepët hidhini në kavanozë së bashku me rigonin e freskët. Hidhni uthullën dhe mbulojini perimet me të duke lënë një hapësirë prej 3 milimetra nga gryka e kavanozit. Hudhrën mund ta ruani brenda ose mund ta hidhni, sipas preferencës.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Mbyllini kavanozët dhe ruajini në një vend të freskët dhe të errët për 2 ose më shumë javë deri sa patatet turshi të jenë formuar plotësisht./AgroWeb

  i mëparshmi
  Guaca
  i ardhshmi
  Pizza-role
  • 1 746 Pamje
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  700 ml uthull molle
  5-6 thelpinj hudhre të qëruar dhe të shtypur lehtazi.
  500 gr patate të reja
  300 gr karrota
  1 qepë rreth 150 gr
  3 lugë gjelle gjethe të freskëta rigoni
  kripë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Guaca
  i ardhshmi
  Pizza-role