0 0
Patëllxhanë me domate e djath

Patëllxhanë me domate e djath

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
1 kg patëllxhan
200 gr djath mozzarella
200 ml pure domatesh
100 gr djath parmezan
vaj
kripë dhe piper i zi
Kuzhina:

  Kjo tavë është ndër tavat tona të preferuara me patëllxhanë.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 348 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Patëllxhanët lajini e pastrojini. Më pas thajini dhe pritini në thela mesatarisht të holla.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Hidhjuni kripë e lërini të pushojnë për 15 minuta. Më pas kullojuni ujin e tepërt.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Thelat e patëllxhanëve fërgojini në një tigan me pak vaj, derisa të skuqen pak.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Në tepsinë e lyer me yndyrë rendisni një rend patëllxhanë, sipër hidhjuni purenë e domates, copëza djathi mozzarella dhe pak parmesan.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Këtë procedurë përsëriteni derisa të shpenzoni të gjithë materialin.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Rendi duhet të mbarojë me domate, mozzarella e parmesan.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Tavën e përgatitur vendoseni në furrën e parangrohur në 200 gradë për 20 minuta.
  Ju bëfshin mirë.

  i mëparshmi
  Krofne me djath
  i ardhshmi
  Pije e gjelbër me banane
  • 1 348 Pamje
  • 1.30 hr
  • Servon 4
  • Vështirësia: Mesatare
  • 200 grade

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  1 kg patëllxhan
  200 gr djath mozzarella
  200 ml pure domatesh
  100 gr djath parmezan
  vaj
  kripë dhe piper i zi

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Krofne me djath
  i ardhshmi
  Pije e gjelbër me banane