0 0
Patëllxhanë të mbushur me gjizë

Patëllxhanë të mbushur me gjizë

Ingredients

Adjust Servings:
5-6 patëllxhan
4 vezë
4 lugë gjelle miell
kripë dhe piper i zi
magdanoz
vaj ulliri
Cuisine:

  Patëllxhanët janë ndër perimet fantastike që pavarësisht mënyrës apo recetës së përgatitjes të tërheqin përherë oreksin.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 866 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Patëllxhanët i lajmë, u presim bishtat dhe më pas i vendosim në një tenxhere me ujë për t’i zier 10-15 minuta.

  Step 2
  Mark as Complete

  Hiqni tenxheren nga zjarri, kulloni patëllxhanët dhe vendosini në një pjatë për t’u ftohur.

  Step 3
  Mark as Complete

  Kur të jenë ftohur i presim në mes (për së gjati) dhe me ndihmën e një luge heqim tulin, por jo plotësisht.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në një tas tulin e patëllxhanit, e përziejmë me vezët, gjizën, magdanozin e prerë hollë, kripën piperin dhe miellin. E trazojmë me kujdes, deri sa masa të jetë homogjene.

  Step 5
  Mark as Complete

  Në zjarr vendoseni një tigan ku keni hedhur vaj ulliri.

  Patëllxhanët i mbushim me masën që përgatitëm dhe i vendosim për t’i skuqur në fillim nga ana e lëkurave të patëllxhanit dhe kur të kenë marrë pak formë kthehen dhe nga ana tjetër. Në këtë mënyrë ruhet forma që duam.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pasi i heqim nga tigani i vendosim në një pjatë me letër kuzhine për të thithur yndyrën e tepërt.

  Step 7
  Mark as Complete

  Nëse preferoni, patëllxhanët pas zierjes e mbushjes mund t’i piqni dhe në furrë.

  previous
  Tranguj turshi
  next
  Tullumba
  • 866 Views
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  5-6 patëllxhan
  4 vezë
  4 lugë gjelle miell
  kripë dhe piper i zi
  magdanoz
  vaj ulliri

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Tranguj turshi
  next
  Tullumba