0 0
Patëllxhanë turshi

Patëllxhanë turshi

Ingredients

Adjust Servings:
2 patëllxhan
kripë dhe piper i zi
200 ml vaj ulliri
3 thelpinj hudhre
magdanoz
pak spec djegës
1 lugë gjelle uthull balsamike
një grusht ullinj
Cuisine:

  Një turshi e shijshme, që përgatitet shumë shpejtë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 104 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Patëllxhanët lajini mirë dhe pritini në rrathë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Tavën lyejeni me yndyrë dhe ngroheni në furrë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pastaj nxirreni nga furra dhe aty renditini rrathët e patëllxhanëve, kriposini e spërkatini me vaj ulliri.

  Step 4
  Mark as Complete

  Futini në furrë që të piqen për 20 minuta në furrën e ngrohur në 250 gradë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Vajin hidheni në kavanoz, shtoni aty patëllxhanët e pjekur dhe përbërësit e tjerë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Hidhini edhe gjysmë lugëze kripë e piper. Përziejini mirë dhe mbylleni kavanozin.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ruajini në vend të errët e të ftohtë.

  previous
  Pilaf i shpejtë me pulë e kërpudha
  next
  Kungull i pjekur me djathë
  • 104 Views
  • 40 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Easy
  • 250

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  2 patëllxhan
  kripë dhe piper i zi
  200 ml vaj ulliri
  3 thelpinj hudhre
  magdanoz
  pak spec djegës
  1 lugë gjelle uthull balsamike
  një grusht ullinj

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pilaf i shpejtë me pulë e kërpudha
  next
  Kungull i pjekur me djathë