0 0
Patëllxhanë turshi

Patëllxhanë turshi

Përbërësit

4-5, të vegjël ose mesatarë patëllxhan
2 lugë gjelle kripë
3 lugë gjelle gjethe magdanozi
2 lugë gjelle borzilok i freskët
1/4 filxhan spec djegës ose spec të zakonshëm të grirë hollë
3-4 thelpinj hudhre të grirë hollë
1 filxhan uthull molle
2 gota ujë
1 deri në 2 gota Vaj ulliri ekstra i virgjër
Kuzhina:

  Pak të athët por shijeplotë, patëllxhanët turshi ashtu si çdo turshi tjetër janë ndër më të preferuarit në tryezat shqiptare. Për amvisat shqiptare, vjeshta është periudha kur nis përgatitja e turshive të ndryshme për t’u shijuar gjithë vitin.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 534 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Qëroni patëllxhanët, hiqni pjesët fundore dhe prijini në gjysmë dhe më pas në shirita të hollë. Nëse janë shumë të gjatë, fetat mund t’i ndani në gjysmë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Vendosini fetat e patëllxhanit në një kullesë mbi një enë ku do të akumulohet lëngu i formuar. Spërkatini me kripë dhe fërkojini me duar që të mbështillen nga kripa në mënyrë të njëtrajtshme.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Lërini të qëndrojnë në kripë për 3 deri në 4 orë, duke i përzier dhe shtrydhur me dorë çdo një orë. Për të përshpejtuar nxjerrjen e lëngut nga patëllxhanit, vendosni sipër tyre një pjatë mbi të cilën mund të lini një pako me miell për të krijuar më shumë peshë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas 3 apo 4 orësh, shpëlajini fetat me ujë dhe kullojini. Shtrydhini sërish me duar dhe vendosini mënjanë.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një tenxhere hidhni ujin dhe uthullën dhe lërini të ziejnë së bashku. Më pas fusni patëllxhanët dhe ziejini për pak më shumë se 2 minuta. Mos i lini patëllxhanët të ziejnë për më shumë se tre minuta sepse do të qullen.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Hiqini patëllxhanët nga tenxherja dhe kullojini. Pasi të jenë ftohur, shtrydhini sërish dhe lërini të thahen duke i mbuluar me letër kuzhine. Patëllxhanët nuk duhet të jenë të thatë por as të kullojnë ujë.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Hidhini patëllxhanët në kavanozë të pastër dhe vendosini në shtresa duke i kombinuar me majdanozin, borzilokun, specat e kuq dhe hudhrën. Ngjeshini së bashku dhe më pas shtoni vajin e ullirit duke i mbuluar plotësisht.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Me një lugë druri sheshoni të gjitha bulëzat e formuara. Shtoni më shumë vaj ulliri nëse është e nevojshme, por mos i mbushni plot dhe një hapësirë boshe në pjesën e grykës së kavanozit. Mbyllni kapakët dhe mbajini kavanozët në frigorifer për deri një javë, ose futini në ngrirje.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Servirini të shoqëruar me bukë të thekur ose në panine. Patëllxhanët turshi kombinohen shumë mirë me sallata dhe makarona./AgroWeb

  i mëparshmi
  Si të bëjmë pure kungulli?
  i ardhshmi
  Pulë me gështenja
  • 1 534 Pamje
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  4-5, të vegjël ose mesatarë patëllxhan
  2 lugë gjelle kripë
  3 lugë gjelle gjethe magdanozi
  2 lugë gjelle borzilok i freskët
  1/4 filxhan spec djegës ose spec të zakonshëm të grirë hollë
  3-4 thelpinj hudhre të grirë hollë
  1 filxhan uthull molle
  2 gota ujë
  1 deri në 2 gota Vaj ulliri ekstra i virgjër

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Si të bëjmë pure kungulli?
  i ardhshmi
  Pulë me gështenja