0 0
Përdorimet mahnitëse të Aloe Verës

Përdorimet mahnitëse të Aloe Verës

Udhëzimet

Shpërndaje

Bima e Aloe Verës besohet se e  ka origjinën nga Afrika e Veriut. Zakonisht, ajo gjendet kryesisht në zonat tropike dhe përdoret për shumë probleme të lëkurës.

Është e thjeshtë për rritjen dhe ruajtjen e prodhimit të kësaj bime sepse nuk ka nevojë për mirëmbajtje të madhe.

Gjethet e saj janë të trasha dhe të mbushura me fibra dhe lëshojnë një xhel plot me antioksidantë, të cilët kanë veti anti-bakteriale, anti-inflamatore dhe shëruese.

Aloe Vera vepron si një ilaç natyral dhe është e dobishme për pastrimin  e indeve të trupit. Kryesisht përdoret për trajtimin e problemeve dermatologjike, por edhe kundër plakjes.

 

Ja 18 përdorimet mahnitëse më të shpeshta të Aloe Verës:

Përdorime të jashtme të bimës Aloe Vera

Për rrudha, pika, prerje, plagë ose gërvishtje
Si hidratuese e lëkurës duke e bërë atë rrezatuese dhe të butë
Për djegien nga dielli dhe djegie të tjera
Për ekzema, puçrrat e fytyrës
Kundër pickimeve të insekteve
Për prerjet nga brisku i rrojes
Si balsam për flokët

Përdorimet e brendshme të Aloe Vera

Shërben si anti-inflamacion dhe kundër artritit
Përmirësimin e tretjes
Funksionimi më i mirë i traktit urinar
Imunitet më të mirë
Mishrat e dhëmbëve më të shëndetshme dhe shëndetin oral në përgjithësi
Përmirëson nivelin e sheqerit
Përmirëson zemrën
Përmirësohen analizat e qelizave të bardha të gjakut
Përmirëson gjakun në përgjithësi
Mund të keni shëndet më të mirë kardiovaskular
Përmirëson problemin e  kapsllëkut

(Visited 1 524 times, 1 visits today)
i mëparshmi
Karafili- aromë, erëz dhe ilaç
i ardhshmi
Pije kremoze me mango
  • 1 524 Pamje
  • Vështirësia: Mesatare

Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

Përzgjedh këtë recetë

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

i mëparshmi
Karafili- aromë, erëz dhe ilaç
i ardhshmi
Pije kremoze me mango