0 0
Peshk në skarë

Peshk në skarë

Ingredients

Adjust Servings:
4 peshq
vaj ulliri
kripë dhe piper i zi
mëlmesa (vegetë, trumëz e piper i zi) sipas dëshirës
Cuisine:

  Moti është ende i mirë, që të mund të shijojmë ushqime të skarës. Në vend të qofteve dhe specialiteteve të tjera me mish të kuq, ne u rekomandojmë që të provoni peshk në skarë. Ai përgatitet kështu në shtëpinë tonë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,052 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Peshkun pastrojeni mirë. Pastaj mbështilleni me letër kuzhine që të thahet.

  Step 2
  Mark as Complete

  Është e rëndësishme, që peshku të thahet tërësisht, pasi kështu nuk do të shkapërderdhet derisa piqet në skarë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në rast se keni zgjedhur peshq të mëdhenj, atëherë është mirë që t’i preni anash, në mënyrë që të piqen mirë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Peshku kriposet nga jashtë dhe brenda dhe më pas lyhet me vaj ulliri.

  Step 5
  Mark as Complete

  Peshkun e përgatitur piqeni në skarën e ngrohur paraprakisht për 10 minuta në secilën anë (ose varësisht nga madhësia e peshkut).

  Step 6
  Mark as Complete

  Për të ditur nëse peshku është pjekur mjaftueshëm, kontrollojeni mishin përreth kurrizit të peshkut. Nëse është i butë, atëherë peshku është i gatshëm për konsumim.

  Step 7
  Mark as Complete

  Sipas dëshirës, peshkun e pjekur mund ta spërkatni me një përzierje prej vajit të ullirit, magdanozit, hudhrës e kripës.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Reçel pjeshke me fara Chia
  next
  Biskota me gjalpë kikiriku
  • 1,052 Views
  • Serves 4
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  4 peshq
  vaj ulliri
  kripë dhe piper i zi
  mëlmesa (vegetë, trumëz e piper i zi) sipas dëshirës

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Reçel pjeshke me fara Chia
  next
  Biskota me gjalpë kikiriku