0 0
Petullat e nënës

Petullat e nënës

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
2 vezë
2 lugë gjelle sheqer
1 lugë reçeli kripë
10 gr tharm buke
5 gr pluhur pjekurinash
150 ml qumësht
150 ml kos
1 filxhan kafeje turke vaj
1 filxhan kafeje turke lëng djathi/shëllirë
Kuzhina:

  Të gjithë e kujtojmë me nostalgji kohën e fëmijërisë. Kujtojmë sidomos mëngjeset e të dielave, kur shtëpia mbushej me aromën e petullave që piqte nëna në kuzhinë. Kjo recetë do t’ua kujtojë ato kohëra…. Me Shije!

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 20 617 times, 2 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Tharmie bukës e vë të fermentohet me qumësht e sheqer. Pastaj nis e bën brumin me të gjithë përbërësit. E lë të pushojë në një vend të ngrohtë, derisa të dyfishohet masa.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj brumin e tëhollon direkt (pa e ngjeshur) në një petë të madhe me trashësi rreth 1 cm. E ndan në format që do dhe i lë të pushojnë edhe nja 10-15 min të mbuluara.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Piqen në vaj të nxehtë, në temperaturë mesatare duke i rrotulluar herë pas herë që të mos digjen. Mund t'i zbukurosh me sheqer pluhur.

  i mëparshmi
  Përfitimet e pluhurit për pjekurina në kopshtari
  i ardhshmi
  Toptha me hurma dhe çokollatë
  • 20 617 Pamje
  • 1.30 hr
  • Servon 4
  • Vështirësia: e Lehtë

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  2 vezë
  2 lugë gjelle sheqer
  1 lugë reçeli kripë
  10 gr tharm buke
  5 gr pluhur pjekurinash
  150 ml qumësht
  150 ml kos
  1 filxhan kafeje turke vaj
  1 filxhan kafeje turke lëng djathi/shëllirë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Përfitimet e pluhurit për pjekurina në kopshtari
  i ardhshmi
  Toptha me hurma dhe çokollatë