0 0
Pica kuleç

Pica kuleç

Ingredients

Adjust Servings:
2 gota uji qumësht
1 gotë uji ujë
1 gotë uji vaj
3 lugë gjelle sheqer
1.5 lugë receli kripë
16 gr tharm instant
2 vezë
miell
djath
domate
speca të gjelbër
një e verdhë veze
Cuisine:

  A keni provuar ndonjëherë kuleç me shije pice? Nëse jo, ne kemi recetën ideale për ju. Këta kuleç-pica të shijshëm do t’iu bëjnë të bieni në dashuri me ta… që në kafshatën e parë!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 2,577 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Qumështin e vakët, sheqerin dhe majanë i bëjmë bashkë dhe i lëmë të fermentohen për 5-10 minuta. Më pas zëmë brumin me të gjithë përbërësit e brumit.

  Step 2
  Mark as Complete

  Brumin e lëmë të pushojë për 45 minuta. Më pas e ndajmë në toptha të vegjël të madhësisë së një mandarine. Në mes të topthit, me gisht, krijojmë një vrimë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pastaj topthat i lyejmë me të verdhën e vezës, ndërsa sipër u hedhim nga domatet e copëtuara, specat ose djathi. Mund të përdoret edhe përshutë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Piqen në temperaturë 180 gradë derisa të skuqen.

  previous
  Torta Schwartzland
  next
  Byrek misri me presh e karrota
  • 2,577 Views
  • 2 hr
  • Serves 8
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  2 gota uji qumësht
  1 gotë uji ujë
  1 gotë uji vaj
  3 lugë gjelle sheqer
  1.5 lugë receli kripë
  16 gr tharm instant
  2 vezë
  miell
  djath
  domate
  speca të gjelbër
  një e verdhë veze

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Torta Schwartzland
  next
  Byrek misri me presh e karrota