0 0
Picë me spinaq

Picë me spinaq

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
Për brumin:
250 gr miell
1 ½ dl ujë të vakët
10 gr tharm buke
2 lugë vaj
kripë
Për mbushjen:
350 gr spinaq
4 vezë
1 filxhan ajkë të thartë/shtalpë
vaj
kripë dhe piper i zi
100 gr djath mozzarella
Kuzhina:

  Një picë e lehtë dhe me shije shumë të veçantë. Shpejt do të shndërrohet në pjekurinën tuaj të preferuar.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 844 times, 5 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë bashkojini ujin e vakët me tharmin e bukës. Lërini të pushojnë pak derisa të fermentohet tharmi e më pas shtoni miellin, vajin, kripën.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Bëni një brumë të butë.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Brumin punojeni mirë derisa të mos ngjis më për duarsh.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Tepsinë lyejeni me pak vaj dhe në të shtrijeni topthin e brumit të krijuar. Hapeni me duar.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas kësaj, petën lëreni të pushojë për 20 minuta.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Ndërkohë ziejeni spinaqin në ujë me kripë, kullojeni e priteni në copa të mëdha.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtojani vezët e rrahura, shtalpën, kripën e piperin.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Përziejini mirë të gjitha.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Këtë masë shtrojeni mbi petën e picës.

  Hapi 10
  E kam përfunduar këtë hap

  Në fund sipër spinaqit shtoni djathin mozzarella të copëtuar në copa të mëdha.

  Hapi 11
  E kam përfunduar këtë hap

  Lëreni të pushojë edhe 15 minuta të tjera.

  Hapi 12
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas piqeni në furrën e parangrohur në 200 gradë për afro 20 minuta.

  Hapi 13
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Gnocchi në salcë kremoze
  i ardhshmi
  Të mirat e konsumimit të xhenxhefilit
  • 844 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 4
  • Vështirësia: Mesatare
  • 200

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  Për brumin:
  250 gr miell
  1 ½ dl ujë të vakët
  10 gr tharm buke
  2 lugë vaj
  kripë
  Për mbushjen:
  350 gr spinaq
  4 vezë
  1 filxhan ajkë të thartë/shtalpë
  vaj
  kripë dhe piper i zi
  100 gr djath mozzarella

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Gnocchi në salcë kremoze
  i ardhshmi
  Të mirat e konsumimit të xhenxhefilit