0 0
Pitalka greke

Pitalka greke

Ingredients

Adjust Servings:
380 gr miell
160 ml ujë
120 ml qumësht
10 gr tharm buke
1 lugë gjelle vaj ulliri
1 lugë e vogël sheqer
1 lugë e vogël kripë
Cuisine:

  Për sanduicë, gyros ose edhe për ngjyerje në salcë apo për cfarëdo që iu bie ndërmend. Këto pitalka kanë shije të adhurueshme.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 2,396 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  100 gr miell bëjini bashkë me tharmin e bukës, sheqerin, qumështin, ujin e kripën.

  Step 2
  Mark as Complete

  Trazojini mirë e më pas shtojani pjesën e mbetur të miellit.

  Step 3
  Mark as Complete

  Punojeni brumin derisa të fillojë të ndahet nga ena e më pas mbulojeni e lëreni të pushojë/fermentohet.

  Step 4
  Mark as Complete

  Brumin e fermentuar ndajeni në 8 pjesë dhe lëreni të pushojë edhe 15 minuta të tjera.

  Step 5
  Mark as Complete

  Më pas tëhollojini/hapini hollë dhe piqini në tigan pa yndyrë në të dyja anët.

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Torta Egjipti i bardhë
  next
  Receta bazike për pandispanjë
  • 2,396 Views
  • 1 hr
  • Serves 8
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  380 gr miell
  160 ml ujë
  120 ml qumësht
  10 gr tharm buke
  1 lugë gjelle vaj ulliri
  1 lugë e vogël sheqer
  1 lugë e vogël kripë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Torta Egjipti i bardhë
  next
  Receta bazike për pandispanjë