0 0
Pizza Margarita

Pizza Margarita

Ingredients

Adjust Servings:
1 1/2 gotë ujë
3 1/2 gotë miell
1 lugë gjelle tharm buke
1 lugëz sheqer
1 lugë gjelle kripë
2 lugë gjelle vaj
Për salcën:
1-2 gota salcë domatesh
kripë dhe piper i zi
pak sheqer
rigon
hudhër pluhur
qepë pluhur
borzilok
Cuisine:

  Margarita është nga picat tona më të preferuara. Mësoni si ta bëni në shtëpi.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 642 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një enë të vogël aktivizoni majanë duke e tretur me pak ujë dhe sheqer. Lëreni të pushojë për 5 minuta.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një enë të thellë, hidhni ujin e mbetur, shtoni kripën, vajin dhe majanë e aktivizuar. Trazojini me tel kuzhine.

  Step 3
  Mark as Complete

  Hidhni miellin gradualisht duke e trazuar lehtësisht me lugë druri që të kombinohen mirë mielli me ujin.

  Step 4
  Mark as Complete

  Brumin e fituar lëreni të pushojë mbuluar në temperaturë dhome për 1-2 orë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pasi të jetë gati brumi, në tavolinën e punës hidhni miell misri për ta punuar brumin dhe hapur.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pasi hapet peta, hidhni salcë domatesh, djathin mozzarella dhe borzilok.

  Step 7
  Mark as Complete

  Piqet në furrë për 15-20 minuta në temperaturë 240C.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë

  previous
  Bajamet, dikur të rrezikshme e sot të nevojshme
  next
  Si të bëni vaj borziloku për çdo gatim
  • 642 Views
  • 3 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 240

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 1/2 gotë ujë
  3 1/2 gotë miell
  1 lugë gjelle tharm buke
  1 lugëz sheqer
  1 lugë gjelle kripë
  2 lugë gjelle vaj
  Për salcën:
  1-2 gota salcë domatesh
  kripë dhe piper i zi
  pak sheqer
  rigon
  hudhër pluhur
  qepë pluhur
  borzilok

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Bajamet, dikur të rrezikshme e sot të nevojshme
  next
  Si të bëni vaj borziloku për çdo gatim