0 0
Pjeshkëza

Pjeshkëza

Ingredients

Adjust Servings:
400 gr miell
75 ml vaj
75 ml qumësht
1 vezë
120 gr sheqer
1 sheqer vanilje
1 pluhur pjekurinash
pak kripë
100 gr reçel pjeshke
gjethe mente
ngjyrues i kuq
ngjyrues i blertë
sheqer
Cuisine:

  A iu kujtohet kjo ëmbëlsirë shumë e përhapur e viteve të 90-ta? Për të gjithë nostalgjikët, sjellim recetën e saj.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 954 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Rrahim për disa minuta vezën me sheqerin, shtojmë vajin, qumështin, pak kripë dhe vanilje.

  Step 2
  Mark as Complete

  Përziejmë miellin me pluhurin për pjekurina dhe e shtojmë te masa e lëngshme.

  Step 3
  Mark as Complete

  Punojmë për disa minuta brumin dhe e ndajmë në 40 topa të vegjël.

  Step 4
  Mark as Complete

  I pjekim në temperaturë 180 gradë celsius për rreth 10-15 minuta.

  Step 5
  Mark as Complete

  Presim sa të ftohen, marrim dy biskota, i “gërryejmë” pak nga pjesa e sheshtë, i lyejmë me reçel dhe i bashkojmë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Të njëjtën gjë bëjmë për të gjitha biskotat. Tretim ngjyruesit në ujë dhe pjesë- pjesë i zhytim biskotat aty. Ashtu të lagura i lyejmë me sheqer.

  Step 7
  Mark as Complete

  I vendosim në pjatë dhe i zbukurojmë me disa gjethe mente.

  previous
  Supë me brokoli sipas gjyshes
  next
  11 përfitime shëndetësore nga konsumimi i pjeprit
  • 954 Views
  • 40 min
  • Serves 10
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  400 gr miell
  75 ml vaj
  75 ml qumësht
  1 vezë
  120 gr sheqer
  1 sheqer vanilje
  1 pluhur pjekurinash
  pak kripë
  100 gr reçel pjeshke
  gjethe mente
  ngjyrues i kuq
  ngjyrues i blertë
  sheqer

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Supë me brokoli sipas gjyshes
  next
  11 përfitime shëndetësore nga konsumimi i pjeprit