0 0
Pogaçe e shpejtë e butë

Pogaçe e shpejtë e butë

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
6 gr tharm buke
250 ml ujë të vakët
1 lugë kripë
1 lugë sheqer
2 lugë vaj
350 gr miell
Kuzhina:

  Kjo pogaçe përgatitet jashtëzakonisht shpejt, me përbërës që të gjithë i kemi në shtëpi. Ajo do të jetë e gatshme për konsumim, ndërkohë që ju keni bërë gjellën e drekës. Me Shije!

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 32 161 times, 17 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Tharmin e bukës trazojeni me ujë të vakët e sheqer. Lëreni mënjanë që të fermentohet.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Ndërkohë siteni miellin dhe sthojani kripën.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas në miell shtoni tharmin e fermentuar e vajin. Krijoni një topth brumi.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Brumin tëhollojeni direkt me duar në një sipërfaqe të përmillur. Më pas vendoseni në tavën e mbuluar me letër pjekjeje. Mbi pogaçe krijoni disa vrima me pirun.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Gjatë kohës që furra nxehet në 250 gradë, pogacja lihet të pushojë e mbuluar.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas vendoset në furrë. Kur e shikoni që ka nisur të krijojë kore, temperaturën uleni në 180 gradë.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Pogaçja piqet derisa të skuqet mirë. Pas pjekes spërkatet pak me ujë dhe mbulohet me një pecetë.

  i mëparshmi
  Muffins me bajame
  i ardhshmi
  Speca turshi të mbushur me lakër
  • 32 161 Pamje
  • 40 min
  • Servon 4
  • Vështirësia: Mesatare
  • 250 grade

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  6 gr tharm buke
  250 ml ujë të vakët
  1 lugë kripë
  1 lugë sheqer
  2 lugë vaj
  350 gr miell

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Muffins me bajame
  i ardhshmi
  Speca turshi të mbushur me lakër