0 0
Pogaçe me miell misri

Pogaçe me miell misri

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
400 gr miell misri
200 gr miell të bardhë
50 ml vaj
100 ml ujë
400 ml kos
200 ml qumësht
1 lugëz kripë
1 lugëz sheqer
1 pluhur pjekurinash
Kuzhina:

  Një bukë për të cilën nuk do t’iu duhet të prisni periudhën e fermentimit. E shkëlqyeshme!

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 807 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Të dy llojet e miellit bëjini bashkë e shtojuni pluhurin për pjekurina dhe kripën.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Ujin bashkojeni me sheqer, shtoni vajin dhe të gjitha këto hidhini tek mielli. Shtoni edhe jogurtin dhe qumështin.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Miksojini mirë të gjitha me tel kuzhine. Brumi do të duket relativisht I hollë, por në fund mblidheni duke shtuar miell të bardhë derisa të formoni një topth brumi.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Tepsinë ku do të piqet buka lyjeni me vaj dhe spërkateni me miell.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Topthin e brumit rrafshojeni me duar, lyjeni me pak vaj dhe shpojeni me pirun ose priteni lehtas me majën e thikës.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Lëreni të pushojë për 15 minuta derisa të ngrohet furra në 220 gradë.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Piqeni për 45 minuta.
  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Musaka greke me kungulleshkë
  i ardhshmi
  Bukë irlandeze
  • 807 Pamje
  • 50 min
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 220

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  400 gr miell misri
  200 gr miell të bardhë
  50 ml vaj
  100 ml ujë
  400 ml kos
  200 ml qumësht
  1 lugëz kripë
  1 lugëz sheqer
  1 pluhur pjekurinash

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Musaka greke me kungulleshkë
  i ardhshmi
  Bukë irlandeze