0 0
Pogace mediterane

Pogace mediterane

Ingredients

Adjust Servings:
1 kg miell
2 vezë
½ l qumësht
100 ml ujë
150 ml vaj
tharm të freskët buke
1 lugë e vogël sheqer
1 vezë *për lyerje
100 ml vaj ulliri
3 thelpinj hudhre
rigon
Cuisine:

  Nëse jeni nga personat që u pëlqen të gatuajnë brumëra për mëngjes, atëherë kjo recetë është ideale për ju.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,127 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Tharmin e bukës trazojeni me pak qumësht e sheqer. Lëreni të pushojë për disa minuta.

  Step 2
  Mark as Complete

  Ndërkohë rrahini mirë vezët. Shtoni qumështin, ujin, sheqerin, kripën e vajin. Në fund shtoni edhe tharmin e fermentuar.

  Step 3
  Mark as Complete

  Gradualisht shtoni edhe miellin duke formuar brumin me dorë. Brumi është i gatshëm në momentin që nuk ngjitet për duarsh.

  Step 4
  Mark as Complete

  Brumin e formuar lyejeni me pak vaj ose ujë dhe lëreni të pushojë mbuluar për të paktën dy orë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pas kësaj periudhe, brumin ndajeni në 12 toptha. Topthat e formuar renditini në tepsinë adekuate dhe lërini të pushojnë edhe gjysmë ore.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pastaj, kulecet lyejini me vezën e rrahur dhe piqini në furrën e parangrohur në 180 gradë derisa të marrin një ngjyrë të artë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pas pjekjes, pogacet lyejini me marinadën e përgatitur me vaj ulliri, hudhër të grirë imët dhe rigon.

  Step 8
  Mark as Complete

  Lërini të pushojnë pak e më pas shërbejini.

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Kryelanë misri me gjizë
  next
  Salmon me shurup panje
  • 1,127 Views
  • 3 hr
  • Serves 12
  • Vështirësia: Medium
  • 180 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 kg miell
  2 vezë
  ½ l qumësht
  100 ml ujë
  150 ml vaj
  tharm të freskët buke
  1 lugë e vogël sheqer
  1 vezë *për lyerje
  100 ml vaj ulliri
  3 thelpinj hudhre
  rigon

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Kryelanë misri me gjizë
  next
  Salmon me shurup panje