0 0
Pogace për gjysmë ore

Pogace për gjysmë ore

Ingredients

Adjust Servings:
600 gr miell
1/2 l ujë i ngrohtë
1 pluhur pjekurinash
kripë
Cuisine:

  Një bukë pogace për të cilën nuk do t’iu duhet as maja buke e as kohë e caktuar fermentimi.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 462 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 250 gradë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Gjatë kësaj kohe miellin bashkojeni me pluhurin për pjekurina dhe kripën.

  Step 3
  Mark as Complete

  Gradualisht shtoni edhe ujin duke formuar një brumë të butë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Brumin e fituar vendoseni në tepsinë e lyer me vaj. Lyejeni edhe brumin me vaj dhe gradualisht hapeni me duar.

  Step 5
  Mark as Complete

  Me ndihmën e pirunit, krijoni disa vijëza mbi bukën, në mënyrë që të depërtojë ajri i nxehtë gjatë pjekjes.

  Step 6
  Mark as Complete

  Piqeni për afro 25 minuta.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pogacen e nxehtë mbulojeni me pecetë të pastër.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Brownie me banane
  next
  Bukë shtëpie pa maja
  • 462 Views
  • 40 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Easy
  • 250

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  600 gr miell
  1/2 l ujë i ngrohtë
  1 pluhur pjekurinash
  kripë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Brownie me banane
  next
  Bukë shtëpie pa maja