0 0
Pogaçëza të buta e aromatike

Pogaçëza të buta e aromatike

Ingredients

Adjust Servings:
450 gr miell
60 gr sheqer
60 gr gjalpë
1 lugëz kripë
10 gr tharm buke
120 ml qumësht i ngrohtë
120 ml ujë i ngrohtë
1 vezë
gjalpë të shkrirë
Cuisine:

  Një shije që do ta mbani mend gjatë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 137 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  300 gr miell, sheqerin, gjalpën, kripën e tharmin e bukës bëjini bashkë. Shtoni ujin e vakët, qumështin dhe vezën.

  Step 2
  Mark as Complete

  Miksojini me mikser për afro 1 minutë. Pastaj rriteni shpejtësinë e mikserit e vazhdojeni miksimin për edhe një minutë tjetër. Pastaj shtoni miellin e mbetur.

  Step 3
  Mark as Complete

  Sipërfaqen e punës spërkateni me miell e aty vendoseni brumin e krijuar. Punojeni me duar për afro 5 minuta, derisa të bëhet i butë dhe elastik.

  Step 4
  Mark as Complete

  Enën ku do ta vendosni brumin lyejeni me gjalpë të shkrirë. Brumin lëreni të pushojë në vend të ngrohtë për afro një orë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pastaj brumin ndajeni në dy pjesë e këto secilën në 24 copë. Formoni toptha të vegjël, të cilët do t’i rendisni afër njëra tjetrës në tepsinë e lyer me yndyrë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Kur të keni mbaruar me të gjithë topthat, lyejini me gjalpë të shkrirë, mbulojini e lërini të pushojnë në vend të ngrohtë edhe për 30 minuta të tjera.

  Step 7
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 200 gradë. Piqini për 12-18 minuta, derisa të marrin një ngjyrë të bukur.

  Step 8
  Mark as Complete

  Sipas dëshirës, para pjekjes mund t’i spërkatni me fara sezami ose liri.

  Step 9
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Sarma
  next
  Patate të pjekura me brokoli
  • 137 Views
  • 2 hr
  • Serves 8
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  450 gr miell
  60 gr sheqer
  60 gr gjalpë
  1 lugëz kripë
  10 gr tharm buke
  120 ml qumësht i ngrohtë
  120 ml ujë i ngrohtë
  1 vezë
  gjalpë të shkrirë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Sarma
  next
  Patate të pjekura me brokoli