0 0
Puding Waldorf

Puding Waldorf

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
2 molla të tharta
4 të kuq të vesë
500 ml qumësht
1 lugëz xhenxhefil i bluar
80 gr rrush i thatë/stafidhe
160 gr sheqer
1 lëng limoni
1 lugë gjelle gjalpë
arrë moskat
1 lugë gjelle ekstrakt vanilje
Kuzhina:

  Provojeni ëmbëlsirën e shërbyer në “Titanic”. Nuk do të zhgënjeheni.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 314 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Mollët qërojini, largojuni bërthamat dhe pritini në copë të vogla.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Tek mollët e prera shtoni rrushin e thatë dhe mbulojini të gjitha me lëngun e limonit. Shtoni edhe xhenxhefilin.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Mollët skuqini lehtë në gjalpë duke u shtuar edhe dy lugë sheqer.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas vendosini në një enë më të thellë. Shtoni arrën e grirë moskat.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Qumështin vlojeni bashkë me sheqerin e mbetur. Largojeni nga zjarri kur të jetë shkrirë sheqeri.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Tek ena me qumësht shtoni të kuqtë e vezëve duke i rrahur me mikser. Hidhni edhe ekstraktin e vaniljes.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas me këtë përzierje mbuloni mollët e parapërgatitura.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Piqini në furrën e parangrohur në 200 gradë për 40 minuta.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëfshin mirë.

  i mëparshmi
  Fileto tune në fara sezami
  i ardhshmi
  Pulë e mbushur me gorgonzola
  • 314 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 4
  • Vështirësia: Mesatare
  • 200

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  2 molla të tharta
  4 të kuq të vesë
  500 ml qumësht
  1 lugëz xhenxhefil i bluar
  80 gr rrush i thatë/stafidhe
  160 gr sheqer
  1 lëng limoni
  1 lugë gjelle gjalpë
  arrë moskat
  1 lugë gjelle ekstrakt vanilje

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Fileto tune në fara sezami
  i ardhshmi
  Pulë e mbushur me gorgonzola