0 0
Pulë Alfredo me makarona

Pulë Alfredo me makarona

Ingredients

Adjust Servings:
2 lugë gjelle vaj ulliri
2 gjoks pule i fërguar
kripë
piper i bluar freskët
½ filxhan qumësht
½ filxhan lëng pule
2 thelpinj hudhre
250 gr makarona
½ filxhan ajkë të thartë/shtalpë
1 filxhan parmezan
magdanoz
Cuisine:

  Mënyra e përgatitjes së këtij vakti me salcë është shumë e thjeshtë, ndërsa shija e pabesueshme.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 313 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një tigan të thellë ngroheni vajin, shtoni mishin e pulës, kriposeni e piperoseni.

  Step 2
  Mark as Complete

  Skuqeni për afro 10 minuta.

  Step 3
  Mark as Complete

  Më pas largojeni nga tigani e pasi të jetë ftohur pak, priteni.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në tiganin ku keni skuqur pulën, shtoni qumështin, lëngun e supës dhe hudhrën.

  Step 5
  Mark as Complete

  Kriposeni e piperoseni dhe lëreni të ziejë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Më pas shtoni makaronat e ziera dhe vazhdojeni zierjen edhe për 3 minuta të tjerë, duke e përzier vazhdimisht.

  Step 7
  Mark as Complete

  Në fund, shtalpën bashkojeni me parmezan dhe shtojani salcës. Lërini të ziejnë bashkë derisa të trashet salca.

  Step 8
  Mark as Complete

  Në pjatë, së pari vendosni makaronat me salcë, ndërsa sipër tyre pulën e skuqur.

  Step 9
  Mark as Complete

  Zbukurojeni me magdanoz.

  Step 10
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Kek i lehtë
  next
  Troftë me arra
  • 313 Views
  • 40 min
  • Serves 2
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  2 lugë gjelle vaj ulliri
  2 gjoks pule i fërguar
  kripë
  piper i bluar freskët
  ½ filxhan qumësht
  ½ filxhan lëng pule
  2 thelpinj hudhre
  250 gr makarona
  ½ filxhan ajkë të thartë/shtalpë
  1 filxhan parmezan
  magdanoz

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Kek i lehtë
  next
  Troftë me arra