0 0
Qofte me lëng

Qofte me lëng

Cuisine:

  Një recetë, që asnjëherë nuk na bëhet monotone.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 293 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Grijmë imët qepët dhe hudhrat. I përzjejmë me mishin, shtojmë bukën e njomë, duke e shtrydhur me duar, hedhim vezët dhe të gjitha erëzat, kripën, i përziejmë mirë dhe e vëmë në frigorifer, në një enë të mbuluar me celefon per rreth 30 minuta.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një tepsi vëmë letër pjekjeje, dhe fillojmë vendosim qoftet të cilat i përgatisim me dorë, duke iu dhënë formën që dëshirojmë. Iu hedhim disa pika vaj ulliri përsipër, dhe i pjekim në furrën e ngrohur maksimalisht në fillim e më pas temperaturën e ulim në 180 gradë derisa të jenë gati.

  Step 3
  Mark as Complete

  Për lëngun:

  Në një tenxhere hedhim një gotë kos, niseshten, vezën, limonin, hudhrën e grirë.

  Step 4
  Mark as Complete

  E vendosim në zjarr, duke e trazuar pa ndërprerje, derisa të bëhet një supë krem.

  Step 5
  Mark as Complete

  E heqim nga zjarri, hedhim aty qoftet.

  Step 6
  Mark as Complete

  Skuqim pak gjalpë përsipër dhe pak majdanoz.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Speca me gjizë
  next
  Parimet e çiftëzimit të ushqimit dhe verës
  • 293 Views
  • 1,5 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 250/180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Speca me gjizë
  next
  Parimet e çiftëzimit të ushqimit dhe verës