0 0
Qumësht i kondensuar në kushte shtëpie

Qumësht i kondensuar në kushte shtëpie

Përbërësit

400 ml qumësht me yndyrë të plotë
150 gr sheqer
Kuzhina:

  A e dini që qumështin e kondensuar mund ta përgatisni fare lehtë në shtëpi? Blerjen e përbërësve nuk do ta keni problem, sepse ata tashmë i keni në shtëpi. Ndërsa kur të jetë ftohur, ky qumësht mund të ruhet për javë të tëra në frigorifer.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 2 473 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Sheqerin dhe qumështin hidhini në një enë me bazë të fortë dhe ziejini në zjarr të ulët.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Masën ziejeni në zjarr të ulët derisa të shkrihet sheqeri.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas temperaturën rriteni në shkallë mesatare dhe qumështin mos e përzieni derisa të vlojë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas kësaj, qumështin përziejeni vazhdimisht për 30-40 minuta, derisa të trashet e të përgjysmohet si sasi.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Në rast se në qumësht krijohet shkumë/kajmak, atë largojeni ngadalë me lugë dhe vazhdoni me përzierjen.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Qumështin e kondensuar zbrazeni në kavanoz të mbuluar qelqi dhe lëreni të ftohet.

  Pas ftohjes, ruajeni në frigorifer.

  i mëparshmi
  Gjellë fshati
  i ardhshmi
  Ëmbëlsirë Me Shije
  • 2 473 Pamje
  • 50 min
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  400 ml qumësht me yndyrë të plotë
  150 gr sheqer

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Gjellë fshati
  i ardhshmi
  Ëmbëlsirë Me Shije