0 0
Qumështi i Artë

Qumështi i Artë

Udhëzimet

Shpërndaje

Përbërësi kryesor në këtë recetë është turmerik (shafran i Indisë/kurkuma), i cili ka veti antioksiduese, anti-inflamatore dhe anti-kancerogjene. I kombinuar me piper, përfitimet e turmerikut rriten në mënyrë të konsiderueshme.

Përparësi të tjera:

Forcon sistemin imunitar
Anti – kancerogjen
Ndihmon tretjen e ushqimit
Pastron mëlçinë
Rregullon metabolizmin
Normalizon tensionin e lartë të gjakut
Përmirëson shëndetin e trurit dhe forcon kujtesën
Efektive në probleme të ndryshme të lëkurës
Zvogëlon trigliceridet
Antioksidues, antiseptik, analgjetik

Si përgatitet ‘Qumështi i Artë’?

Përbërësit 1 person:

1 filxhan qumësht
½ lugë (gjelle) turmerik pluhur
¼ lugë (e vogël) piper pluhur
1 lugë (gjelle) mjaltë
½ lugë (gjelle) vaj kokosi
¼ lugë (gjelle) kanellë pluhur

Përgatitja:
Ngrohni qumështin në nxehtësi mesatare. Shtoni të gjithë përbërësit dhe përziejini vazhdimisht, por jo deri në vlim. Kullojeni, shtoni mjaltin dhe shijojeni.

Qumështi preferohet vegjetal (psh. qumësht kokosi,bajameje). Me shtimin e piperit të zi në enën ku ndodhet turmerik, rritet aftësia përthithëse e trupit deri në 2000%.

(Visited 688 times, 1 visits today)
i mëparshmi
Rizoto e gjelbër
i ardhshmi
Choko kek
  • 688 Pamje
  • Vështirësia: Mesatare

Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

Përzgjedh këtë recetë

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

i mëparshmi
Rizoto e gjelbër
i ardhshmi
Choko kek