0 0
Ravioli me djath e kungulleshka

Ravioli me djath e kungulleshka

Ingredients

Adjust Servings:
Për brumin:
500 gr miell
5 vezë
Për mbushjen:
300 gr kungulleshka
250 gr djath të freskët lope
50 gr djath parmezan të grirë në rende
kripë dhe piper i zi
Cuisine:

  Ravioli pak më ndryshe. Me Shije të jashtëzakonshme.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 590 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Kungulleshkën qërojeni dhe pastrojeni. Pastaj priteni në kubikë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Spërkateni me vaj ulliri, kriposeni e piperoseni dhe piqeni në furrën e parangrohur në 220 gradë për 20 minuta.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pas ftohjes “shpupuriset” me pirun.

  Step 4
  Mark as Complete

  Shtojmë djathin dhe parmezanin dhe e përziejmë mirë masën.

  Step 5
  Mark as Complete

  Njëkohësisht, miellin e bëjmë bashkë me vezët dhe e formojmë një brumë, të cilin e lëmë të pushojë për 30 minuta.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pastaj brumin e tëhollojmë në petë sa më të hollë të mundshme. Petën e mbushim me kungulleshkat e përgatitura, e mbulojmë me pjesën tjetër të petës dhe e presim në katrorka.

  Step 7
  Mark as Complete

  Raviolit e përgatitur kështu zihen në ujë të vluar me kripë për 5 min.

  Step 8
  Mark as Complete

  Pas kësaj janë të gatshme për konsum. Ju bëfshin mirë.

  previous
  Patate të mbushura me spinaq
  next
  Kek me mollë
  • 590 Views
  • 2 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 220 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Për brumin:
  500 gr miell
  5 vezë
  Për mbushjen:
  300 gr kungulleshka
  250 gr djath të freskët lope
  50 gr djath parmezan të grirë në rende
  kripë dhe piper i zi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Patate të mbushura me spinaq
  next
  Kek me mollë