0 0
Reçel ftoi

Reçel ftoi

Ingredients

1 kg ftonj
800 gr sheqer
limon
ujë
Cuisine:

  Shërbejeni me kafenë e mëngjesit dhe mahnisni të gjithë. Receli fenomenal i ftoit me aromën dhe shijen që di ta gatuajë vetëm nëna.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 4,121 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Ftonjtë pastrojini, pritini në flegra dhe vendosini në dy litra ujë, ku keni shtrydhur një limon. Lëngu i limonit shërben që të mos nxihen ftonjtë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një tenxhere tjetër hidhini 2 litra të tjera ujë dhe aty vendosini ftonjtë që të ziejnë për 6-7 minuta.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në një enë tjetër hidheni sheqerin, shtojani 200-300 ml ujë dhe karamelizojeni. Kur të jetë karamelizuar sheqeri, shtoni ftonjtë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Ziejini të gjitha bashkë për afro një orë. Në momentin që vërehen gropëza të bardha e të trasha e ftonjtë të duken të kristalizuar, receli është gati.

  Step 5
  Mark as Complete

  Sipas shijes, mund t’i shtoni edhe sheqer vanilje.

  Step 6
  Mark as Complete

  Recelin e zier zbrazeni në kavanozët e nxehtë dhe kthejeni me grykë teposhtë. Kavanozët e kthyer mbrapsht mbulojini me një pecetë të lagur. Lërini të qëndrojnë ashtu për një natë e më pas ruajini në një vend të errët e të ftohtë.

  previous
  Kajmak shtëpiak
  next
  Role me mollë
  • 4,121 Views
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  1 kg ftonj
  800 gr sheqer
  limon
  ujë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Kajmak shtëpiak
  next
  Role me mollë