0 0
Reçel limoni

Reçel limoni

Ingredients

2 kg limona
2 kg sheqer
2 shkopinj vanilje
2 kokrra karafili
1 filxhan çaji ujë
Cuisine:

  Përgatisni një reçel fantastik me limona aromatik!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 475 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Grijmë lehtë me rénde lëvoren e limonëve, derisa t’u hiqet cipa e verdhë që të mos e hidhërojë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Më pas i presim limonët hollë, pa forma të caktuara, dhe i shtypim pak me duar që t’u dalë lëngu (për reçelin nuk do të përdorim lëngun).

  Step 3
  Mark as Complete

  I kullojmë dhe i vendosim copat e limonëve në tenxheren ku do t’i ziejmë. Shtojmë në të sheqerin, vaniljen, karafilin, ujin dhe i lëmë të ziejnë në temperaturën më të ulët për 3 orë.

  Step 4
  Mark as Complete

  E heqim nga zjarri dhe e lëmë të ftohet. E vëmë sërish në zjarr shumë të ulët ditën tjetër, derisa të trashet.

  previous
  Salcë me fasule të bardhë
  next
  Shenjat që tregojnë se po dëmtoheni nga konsumimi i kafesë
  • 475 Views
  • 24 hr
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  2 kg limona
  2 kg sheqer
  2 shkopinj vanilje
  2 kokrra karafili
  1 filxhan çaji ujë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Salcë me fasule të bardhë
  next
  Shenjat që tregojnë se po dëmtoheni nga konsumimi i kafesë