0 0
Recel me manaferra

Recel me manaferra

Ingredients

1 kg manaferra të freskëta
600 gr sheqer
1 sheqer vanilje
2 limona
Cuisine:

  Receli me manaferra, i bërë në shtëpi, është shumë herë më i mirë sesa ai që blejmë në dyqan.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 583 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Manaferrat lajini mirë e më pas lërini të kullojnë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Bashkojini me sheqerin në një tenxhere të madhe, ku do të zieni marmelatën.

  Step 3
  Mark as Complete

  Lëreni të pushojë në frigorifer gjatë natës e pas kësaj përizejeni mirë me lugë druri. Më pas kullojani lëngun.

  Step 4
  Mark as Complete

  Lëngun e fituar ziejeni në një tenxhere për afro gjysmë ore.

  Step 5
  Mark as Complete

  Sapo të nis të karamelizohet, shtojani lëngun e një limoni dhe vaniljen.

  Step 6
  Mark as Complete

  Manaferrat bashkojini me lëngun e zier dhe të gjitha bashkë bluajini me blender dore.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pas kësaj vazhdojeni zierjen në zjarr të lartë për afro 20 ose 30 minuta.

  Step 8
  Mark as Complete

  Recelin e përfituar zbrazeni në kavanozët e sterilizuar, mbyllini mirë dhe lërini të ftohen me kokë teposhtë.

  Step 9
  Mark as Complete

  Pas kësaj, mbajini në qilar.

  Step 10
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Gjevrekë
  next
  Sallatë turshi
  • 583 Views
  • 24 hr
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  1 kg manaferra të freskëta
  600 gr sheqer
  1 sheqer vanilje
  2 limona

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Gjevrekë
  next
  Sallatë turshi