0 0
Roladë me ajvar

Roladë me ajvar

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
200 ml ujë me gaz
8 lugë gjelle miell
2 lugë të vogla pluhur pjekurinash
4 lugë gjelle ajvar
½ lugë e vogël kripë
Për mbushjen:
200 gr majonez
1 patate
1 selino
kripë dhe piper i zi
mëlmesa italiane (rigon, rozmarinë, trumzë)
100 gr shkopinj me kikiriki
Kuzhina:

  Një roladë e shijshme me përbërës të pazakonshëm.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 441 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Ujin e gazuar, miellin e përzier me pluhur pjekurinash, ajvarin dhe kripën miksojini me shpejtësi të ulët derisa të krijoni një masë homogjene.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Këtë masë hidheni në tepsinë e mbuluar me letër për pjekje.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Brumi piqet për 10 minuta në furrën e parangrohur në 200 gradë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Petën e nxehtë mbështilleni lehtas bashkë me letrën për pjekje, duke krijuar një roladë.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Pataten e selinon ziejini. Pastaj grijini imët në rende, shtoni majonezë, kripën, piperin e mëlmesat.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Me gjysmën e kësaj mase lyejmë petën e pjekur, sipër shtrojmë shkopinjtë me kikrikë dhe mbi ta pjesën e mbetur të mbushjes.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Petën mbështilleni sërish. Mbulojeni me folje plastike dhe lëreni të pushojë për të paktën 3 orë.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas tre orësh, rolada është e gatshme për konsumim.

  i mëparshmi
  Sallatë me presh e patate
  i ardhshmi
  Katrorka me fara lulkuqesh
  • 441 Pamje
  • 30 min
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 200 grade

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  200 ml ujë me gaz
  8 lugë gjelle miell
  2 lugë të vogla pluhur pjekurinash
  4 lugë gjelle ajvar
  ½ lugë e vogël kripë
  Për mbushjen:
  200 gr majonez
  1 patate
  1 selino
  kripë dhe piper i zi
  mëlmesa italiane (rigon, rozmarinë, trumzë)
  100 gr shkopinj me kikiriki

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Sallatë me presh e patate
  i ardhshmi
  Katrorka me fara lulkuqesh