0 0
Role me lajthi

Role me lajthi

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
Për petën:
5 vezë
100 gr sheqer
40 gr kakao
2 lugë gjelle miell
kripë
kanellë
arrë moskat
për lyerjen e tepsisë gjalpë
Për mbushjen:
250 ml ajkë e ëmbël
100 gr çokollatë e zezë
aromë vanilje
Glazura:
100 gr çokollatë e zezë
20 gr gjalpë
50 gr lajthi të thërmuara
Kuzhina:

  Një ëmbëlsirë e shijshme dhe kremoze që do të kënaq shijen e secilit.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 532 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Së pari bëjeni gati mbushjen. Çokollatën shkrijeni e ajkën rraheni mirë me mikser. Kur të jetë ftohur pak çokollata bashkojeni me ajkën dhe shtoni aromën e vaniljes. Lëreni të ftohet në frigorifer.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Furrën ngroheni në 220 gradë.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Tepsinë mbulojeni me letër pjekjeje. Qoshet e tepsisë lyejini me pak gjalpë, në mënyrë që të mos ngjis peta.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Të bardhët e vezëve rrahini mirë me 1/3 e sheqerit derisa të fitoni një shkumë të fortë.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Të kuqtë e vezëve rrahini me pjesën e mbetur të sheqerit e më pas shtojuni kakaon, pak kripë, kanellën, arrën moskat dhe miellin.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj tek kjo masë gradualisht shtoni të bardhët e rrahura.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Kur të keni fituar një masë homogjene, zbrazeni atë në tepsinë e përgatitur.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Piqeni për afro 7 minuta në furrën e parangrohur.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas pjekjes, petën mbështilleni me një napë të lagur kuzhine. Pasi të jetë ftohur, petën mbusheni me çokollatën e ftohur.

  Hapi 10
  E kam përfunduar këtë hap

  Zbukurojeni me çokollatën e shkrirë me pak gjalpë dhe me lajthi të copëtuara trashë.

  Hapi 11
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Toptha të shëndetshëm
  i ardhshmi
  Fileto tune në fara sezami
  • 532 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 220

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  Për petën:
  5 vezë
  100 gr sheqer
  40 gr kakao
  2 lugë gjelle miell
  kripë
  kanellë
  arrë moskat
  për lyerjen e tepsisë gjalpë
  Për mbushjen:
  250 ml ajkë e ëmbël
  100 gr çokollatë e zezë
  aromë vanilje
  Glazura:
  100 gr çokollatë e zezë
  20 gr gjalpë
  50 gr lajthi të thërmuara

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Toptha të shëndetshëm
  i ardhshmi
  Fileto tune në fara sezami