0 0
Role me mollë

Role me mollë

Ingredients

Adjust Servings:
5 molla të tharta
4 vezë
120 gr sheqer
120 gr miell
5 gr pluhur pjekurinash
4 lugë gjelle ujë
lëng limoni
kanellë
Cuisine:

  Gatuajeni këtë role të jashtëzakonshëm e shumë të shijshëm. Shijojeni këtë shije fenomenale.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,360 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Mollët lajini e qërojini, ndajini përgjysmë e më pas në flegra më të holla.

  Step 2
  Mark as Complete

  Mollët e prera vendosini në një enë dhe spërkatini me lëng limoni.

  Step 3
  Mark as Complete

  Tavën ku do ta piqni rolenë mbështilleni me letër kuzhine. Më pas renditini mollat. Pasi t’i keni renditur mollat, spërkatini me pak kanellë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në vend të kanellës mund të përdorni edhe sheqer vanilje.

  Step 5
  Mark as Complete

  Më pas nisni e bëni brumin.

  Step 6
  Mark as Complete

  Ndajini të kuqtë nga të bardhët e vezëve. Miellin e pluhurin për pjekurina bashkojini.

  Step 7
  Mark as Complete

  Të kuqtë miksojini bashkë me sheqerin derisa të fitoni një masë kremoze. Gradualisht shtojani edhe ujin me lugë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Pastaj gradualisht shtojani edhe miellin.

  Step 9
  Mark as Complete

  Të bardhët e vezëve gjithashtu rrahini me mikser derisa të fitoni një shkumë të bardhë e të fortë. Pastaj me lugë, shtojini tek masa me të kuqtë e vesë.

  Step 10
  Mark as Complete

  Brumin e fituar zbrazeni mbi mollët e renditura në tavë.

  Step 11
  Mark as Complete

  Tavën vendoseni në furrën e parangrohur në 200 gradë dhe piqeni për 20 minuta.

  Step 12
  Mark as Complete

  Pas pjekjes, roleja lihet të ftohet e më pas transferohet në letër kuzhine dhe mbështillet.

  Step 13
  Mark as Complete

  Rolenë e ftohtë mund ta spërkatni me pak sheqer pluhur.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Reçel ftoi
  next
  Supë me kërpudha
  • 1,360 Views
  • 50 min
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 200 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  5 molla të tharta
  4 vezë
  120 gr sheqer
  120 gr miell
  5 gr pluhur pjekurinash
  4 lugë gjelle ujë
  lëng limoni
  kanellë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Reçel ftoi
  next
  Supë me kërpudha