0 0
Role sipas gjyshes

Role sipas gjyshes

Ingredients

Adjust Servings:
150 ml qumësht
2 vezë
20 gr tharm buke
1 lugë gjelle sheqer
pak kripë
pak vaj
1 lëvore limoni
300-350 gr miell
Për mbushjen:
150 gr fara lulkuqeje
100 gr rrush i thatë/stafidhe
Cuisine:

  Sepse askush nuk gatuan më mirë se gjyshja!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 233 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në qumështin e ngrohtë hidheni tharmin e bukës, shtoni sheqerin, lëvoren e grirë në rende të një limoni dhe pak vaj.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtoni edhe një vezë dhe një të bardhë të vezës .

  Step 3
  Mark as Complete

  Trazojini mirë me tel kuzhine.

  Step 4
  Mark as Complete

  Shtoni edhe miellin dhe formoni një brumë të butë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Lëreni të pushojë për 30 minuta në vend të ngrohtë e pastaj hapeni petën.

  Step 6
  Mark as Complete

  Sipas petës hidhni përzierjen prej fara lulëkuqesh e rrushi të thatë. Sipas nevojës, këtyre shtojuni edhe sheqer. Në fund përzierjes hidhni edhe pak qumësht.

  Step 7
  Mark as Complete

  Me ndihmën e një luge mbushini roletë e pastaj mbështillini.

  Step 8
  Mark as Complete

  Vendosini në tavën e mbuluar me letër kuzhine dhe lërini të pushojnë për 15 minuta.

  Step 9
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 200 gradë.

  Step 10
  Mark as Complete

  Bashkoni një të kuq të vesë me pak qumësht dhe me këtë përzierje lyejini roletë.

  Step 11
  Mark as Complete

  Pas pjekjes, roletë mbulohen me pecetë që të zbuten e pas kësaj spërkaten me sheqer pluhur.
  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Desert në gotë
  next
  Mini pizza shtëpie
  • 233 Views
  • 2 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  150 ml qumësht
  2 vezë
  20 gr tharm buke
  1 lugë gjelle sheqer
  pak kripë
  pak vaj
  1 lëvore limoni
  300-350 gr miell
  Për mbushjen:
  150 gr fara lulkuqeje
  100 gr rrush i thatë/stafidhe

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Desert në gotë
  next
  Mini pizza shtëpie