0 0
Rriska buke të skuqura me banane

Rriska buke të skuqura me banane

Ingredients

Adjust Servings:
8 rriska buke
200 ml qumësht
3 vezë
3 lugë gjelle sheqer pluhur
1 lugë gjalpë
3 lugë vaj
kanellë
1 banane
1/2 lëng limoni
250 gr cokollatë gatimi
100 gr sheqer pluhur
125 gr gjalpë
3 vezë
30 gr miell
100 gr bajame të bluara
Cuisine:

  Këto rriska të shijshme buke mund t’i hani qoftë për darkë qoftë për mëngjes. Shija e tyre do t’u ngel në mendje për një kohë të gjatë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 205 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Cokollatën shkrijeni në avull dhe lëreni te ftohet.

  Step 2
  Mark as Complete

  Gjalpën me sheqerin rrahini derisa të fitoni një shkumë e më pas shtoni vezët dhe cokollatën e shkrirë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Shtoni edhe miellin dhe bajamet e bluara.

  Step 4
  Mark as Complete

  Të gjitha këto ziejini në avull për 2-3 minuta e më pas masën e fituar vendoseni të mbuluar në frigorifer për 30 minuta.

  Step 5
  Mark as Complete

  Bukën ndajeni në rriska të holla.

  Step 6
  Mark as Complete

  Në një enë rrahini bashkë vezët me qumështin.

  Step 7
  Mark as Complete

  Gjalpën ngroheni në tigan.

  Step 8
  Mark as Complete

  Rriskat e bukës kalojini në masën me vezë e më pas skuqini në tiganin me gjalpë të shkrirë.

  Step 9
  Mark as Complete

  Skuqini derisa të marrin një ngjyrë të bukur në të dyja anët.

  Step 10
  Mark as Complete

  Rriskat e skuqura vendosini në letër kuzhine.

  Step 11
  Mark as Complete

  Bananen priteni në rrathë e këta spërkatini me lëng limoni.

  Step 12
  Mark as Complete

  Secilën rriskë buke lyejeni me masën me cokollatë që keni mbajtur në frigorifer.

  Step 13
  Mark as Complete

  Sipër cokollatës hidhni rrathët e bananeve e këtyre hidhjuni sipër një rriskë tjetër të skuqur buke.

  Step 14
  Mark as Complete

  Në fund spërkatini me sheqer pluhur dhe pak kanellë.

  Step 15
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Këto janë vetitë shëruese fantastike të lakrës turshi
  next
  Shtrudel i pazakontë
  • 205 Views
  • 1 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  8 rriska buke
  200 ml qumësht
  3 vezë
  3 lugë gjelle sheqer pluhur
  1 lugë gjalpë
  3 lugë vaj
  kanellë
  1 banane
  1/2 lëng limoni
  250 gr cokollatë gatimi
  100 gr sheqer pluhur
  125 gr gjalpë
  3 vezë
  30 gr miell
  100 gr bajame të bluara

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Këto janë vetitë shëruese fantastike të lakrës turshi
  next
  Shtrudel i pazakontë