0 0
Salcë Espagnole

Salcë Espagnole

Ingredients

1 l supë gjedhi
50 gr gjalpë
50 gr miell
1 qepë e vogël e grirë imët
1 karrotë e grirë
1 rrënjë selinoje e grirë
gjethe trumze
gjethe dafine
gjethe magdanozi
kripë
piper i bluar freskët
Cuisine:

  Espagnole salca ose thjeshtë salca spanjolle është njëra ndër pesë salcat klasike franceze të shpikura nga kuzhinieri i famshëm francez Auguste Escoffier.
  Megjithëse e ka emrin të tillë, kjo salcë në fakt nuk ka asnjë lidhje me Spanjën. Shumë kush e quan edhe si “nëna e të gjitha salcave”.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 657 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një tenxhere të thellë shkrijeni gjalpën. Shtoni miellin dhe fërgojeni duke e përzier vazhdimisht derisa të marrë një ngjyrë të errët.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtojeni gradualisht lëngun e supës, ndërkohë që masa duhet përzier pa ndërprerë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pastaj lëreni të zihet në zjarr të ngadaltë për afro 30 minuta, duke e përzier herë pas here.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në një enë tjetër shkrini edhe pak gjalpë dhe fërgojini në të perimet.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pas fërgimit, perimet shtojini tek salca bashkë me erëzat, kripën e piperin.

  Step 6
  Mark as Complete

  Salca duhet të ziejë edhe 2-3 orë të tjera.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pas zierjes e kullojmë në sitë dhe e përdorim.

  previous
  Supë e ftohtë me avokado
  next
  Pogaçe e shpejtë
  • 657 Views
  • 3 hr
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  1 l supë gjedhi
  50 gr gjalpë
  50 gr miell
  1 qepë e vogël e grirë imët
  1 karrotë e grirë
  1 rrënjë selinoje e grirë
  gjethe trumze
  gjethe dafine
  gjethe magdanozi
  kripë
  piper i bluar freskët

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Supë e ftohtë me avokado
  next
  Pogaçe e shpejtë